Venstre vil gøre Skæring Strand til byområde

Gert-BerregaardVenstre har stillet forslag om, at sommerhusområdet ved Skæring Strand bliver en del af byzonen i Aarhus. Det vil betyde, at der bliver lovligt at bo i områdets 1100 sommerhuse hele året.

“Vi synes, at det er en god ide at lovliggøre hele sommerhusområdet, fordi der i dag bor rigtig mange mennesker ulovligt i området,” skriver Venstres politiske ordfører i byrådet Gert Bjerregaard i forslaget.

“Området har de seneste 20 år ændret status, så der kun er fem procent af husene, der bliver brugt som feriehuse.”

Flere indtægter til kommunen

Venstre skriver i forslaget, at en ændring af områdets status vil betyde, at kommunens indtægter fra grundskyld og boligskat vil stige med 50 procent. Det vil svare til et provenu på 18. mio. kr. om året.

Det er ikke alle husene, der bliver brugt til helårsbeboelse, der er ulovlige. Pensionister har, hvis de opfylder nogle betingelser efter lovgivningen lov til at bo i husene hele året.

For de nuværende ejere vil ændringen også have den effekt, at boligerne vil stige betragtelig i handelsværdi.

Forslaget skal til behandling i byrådssalen onsdag eftermiddag den 12. august.

Du kan tilmelde dig Aarhusidag.dk – Egå på Facebook her.

Du kan tilmelde dig Aarhusidag.dk på Facebook her.

Udgivet
Kategoriseret som Politik