Vindue brudt op på Lille Elstedvej

politi3Indbrudstyve fik et stort udbytte ud af et indbrud på Lille Elstedvej torsdag, fremgår det af Østjyllands Politis døgnrapport offentliggjort fredag.

Der manglede en mini-tablet af mærket Ipad, en bærbar pc, fotoudstyr, et smykkeskrin og sølv- og guldsmykker.

Også dette indbrud følger næsten det samme mønster for de indbrud, der har været i lystrupområdet de seneste tre uger.

Indbruddet er sket i dagtimerne, efter at beboerne har forladt husstanden om morgenen. Derudover er indbruddet sket ved at bryde et vindue op.

Første gang i Vestlystrup

Det er dog første gang inden for de seneste tre uger, at der er konstateret et indbrud i beboelse i den vestlige del af lystrupområdet. Det øvrige indbrud er sket i den nordøstlige del af byen.

Tirsdag var der tre tilsvarende indbrud i Trige, hvor indbruddet skete i dagtimerne og vinduer var brudt op.

Anmeldelsen af indbruddet på Lille Elstedvej blev anmeldt kl. 13.48 – kort tid efter at det var konstateret.