
RISSKOV: Tidligt lørdag morgen den 2. oktober blev der begået et indbrud på Voldbjergvej i Risskov, fremgår det af Østjyllands Politis offentliggjorte døgnrapport søndag.Indbruddet blev begået kl. 6.40.
Det fremgår ikke af døgnrapporten hvad der blev stjålet eller om der var nogle hjemme i boligen, da indbruddet skete.
Det er første gang siden starten af juni, at der er anmeldt et indbrud i en bolig i Risskov Postdistrikt.
Voldbjergvej ligger næsten parallelt med Grenåvej. Der er indkørsel til vejen første vej til højre, når man svinger ind på Lystrupvej fra Grenåvej.
Politiet vil gerne i kontakt med personer, der har set noget i området omkring gerningstidspunktet, som kan have sammenhæng med indbruddet. Politiet kan kontaktes på tlf. 114.
Du kan tilmelde dig Aarhusidag.dk på Facebook her.
Du kan tilmelde dig Aarhusidag.dk – Risskov på Facebook her.