Lystrup Futsal går efter puljesejren i sidste runde

Lystrup Futsal håber på stort fremmøde til sæsonens sidste kamp i den indledende runde i futsalligaen fredag aften kl. 19.30. Billedet er fra en tidligere hjemmekamp. Foto: Lystrup Futsal.
Lystrup Futsal håber på stort fremmøde til sæsonens sidste kamp i den indledende runde i futsalligaen fredag aften kl. 19.30. Billedet er fra en tidligere hjemmekamp. Foto: Lystrup Futsal.

Når spillerne fra Lystrup Futsal fredag aften går på banen i Lystrup-Hallen er det med den klare intention at blive puljevinder i futsalligaens vestkreds i den sidste spillerunde i den indledende runde i kampen om danmarksmesterskabet.

Lystrup er en i favorabel position. En sejr eller uafgjort over modstanderen Veflinge/Morud vil gøre Lystrup til vinder. Holdet er indtil videre ubesejret – fire sejre og to uafgjort.

Umiddelbart skulle det blive nemt at sikre sig et point mod Veflinge/Morud, der kun har vundet en kamp ud af de seks kampe som holdene har spillet. Lystrup har 14 points.

“Vi går efter at blive puljevindere,” siger Søren Bertelsen fra Lystrup Futsal..

“Så tager vi den modstander vi kan få. Der er fem hold, der kan ende på 4. pladsen, som vi forventer, vi skal møde.”

I mellemrunden møder vestkredsens nummer 1 holdet på 4.-pladsen, mens nummer 2 og nummer 3 spiller mod hinanden. Vinderne af de to kampe går videre til finalfour-stævnet i Hjørring i weekenden den 20.-21. februar, hvor danmarksmesteren.

“Vi har den holdning, at hvis vi har været gode nok til at vinde puljen, så skal vi kunne slå alle hold over to kampe,” siger Søren Bertelsen.

Kampen fredag aften spilles i Lystrup-hallen kl. 19.30.

Du kan tilmelde dig Aarhusidag.dk – Lystrup på Facebook her.

Du kan tilmelde dig Aarhusidag.dk på Facebook her.