Østjyllands Politi fik søndag eftermiddag med en times mellemrum anmeldelse om to indbrud i Lystrup-området. Det ene i Birkehaven i den nordligste del af Elsted, det andet i Rugmarken i den østlige del af Lystrup.
I begge tilfælde var der tale om beboere, der kom hjem efter at have været på weekend. Begge villaer var forladt fredag sidst på eftermiddagen.
En dør til villaen i huset i Birkehaven var brudt op. Herefter havde gerningsmændene brugt tid på at gennemrode huset , og det var, da indbruddet blev skrevet ind i politiets døgnrapport, endnu ikke opgjort, hvad der var stjålet.
Boboerne i Rugmarken var til gengæld ikke i tvivl om, hvad der var stjålet i forbindelse med indbruddet. Der manglede nemlig smykker, da indbruddet blev anmeldt til politiet. Her var geningsmændene kommet ind i huset ved at bryde et vindue op.
Begge indbrud er altså sket i tidsrummet fra fredag eftermiddag til søndag eftermiddag.