Køer ville med letbanen til Lystrup

LYSTRUP: En flok køer slap onsdag formiddag ud af en indhegning ved Elevvej. Det tog landmanden lidt tid at få indfanget de fire-fem køer, fremgår det af døgnrapporten fra Østjyllands Politi.

De havde nemlig besluttet sig for, at de ville følge letbanens spor i retning mod Lystrup. De blev set på letbanestrækningen i nærheden af Elstedvej lidt mere end en time efter, at de var sluppet ud.

Ejeren satte gang i en større aktion for at fange køerne – i en sådan sådan grad at køerne forlod letbanen og satte kursen mod Djurslandmotorvejen.

Landmanden fik dog fat i køerne, inden de nåede frem til vejen.

Østjyllands Politi fik den første anmeldelse om de løsgående køer omkring kl. 10.00, og dyrene var tilbage i indhegningen omkring ved middagstid.

Hos politiet har man mundret sig lidt over begivenheden, fremgår det af døgnrapporten. Læs her, hvilke humoristiske bemærkninger begivenheden gav anledning til i den ellers normalt korrekte døgnrapport.

Du kan tilmelde dig Aarhusidag.dk – Lystrup på Facebook her.

Du kan tilmelde dig Aarhusidag.dk på Facebook her.